معتادان متجاهر دارای بیماری خاص هنوز در کف خیابان!


سپهر/ نزدیک به یک سال از آغاز روند جمع‌آوری معتادان متجاهر در پایتخت و حدود هشت ماه از اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر پذیرش معتادان متجاهر دارای بیماری خاص می‌گذرد اما مکانی برای نگهداری این دسته از معتادان تعبیه نشده است.

به گزارش سپهر، روند جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح پایتخت، از اوایل بهمن ۹۷ توسط نیروی انتظامی کلید خورد و در ابتدای این طرح حدود ۲ هزار معتاد متجاهر از سطح مناطق شوش، مولوی و هرندی جمع‌آوری شدند.

این طرح در ادامه به سایر مناطق تهران مانند حاشیه جاده جاجرود نیز تسری یافت و تعدادی از معتادان متجاهر نیز در این منطقه جمع‌آوری شدند.

معتادان متجاهر پس از جمع‌آوری به مراکز بازپروری (مانند مرکز سروش) انتقال یافته و علاوه بر سم‌زدایی و پاکسازی، مهارت‌آموزی به آنها آموخته می‌شد البته در این میان وجود معتادان متجاهر دارای بیماری خاص مانند HIV، هپاتیت، زخم بستر و عفونی معضلی بود که باید برای نگهداری آنها تدابیری صورت می‌گرفت زیرا باید این دسته از معتادان در مراکز خاصی و جدا از سایر معتادان متجاهر نگهداری می‌شدند.

در ادامه اجرای این طرح، سعید نمکی؛ وزیر بهداشت اردیبهشت امسال در حاشیه همایش دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر مشکل عدم ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر بیمار و اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه اظهار کرد: قرار شد محلهایی برای پذیرش این بیماران مانند بیماران HIV مثبت و زخمهای باز، تدارک دیده شود که امیدوارم تا دو ماه آینده بتوانیم این کار را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت برای نگهداری معتادان متجاهر بیمار در مرکز خاص باید مبتنی بر تعداد معتادان اتخاذ شود و قرار شده تعداد معتادان دارای بیماری خاص به وزارت بهداشت اعلام شود.

اسکندر مؤمنی؛ دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر نیز در این جلسه از مذکرات با وزارت بهداشت برای نگهداری معتادان متجاهر دارای بیماری خاص خبر داد و گفت:  در این زمینه با وزیر بهداشت مذاکراتی داشتیم و موافقات اولیه به عمل آمده است، قرار است با یکی از مراکز و بیمارستانهای موجود به این کار اختصاص داده یا با کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر احداث شود که موضوع نگهداری معتادان متجاهر دارای بیماری خاص، واگیردار و زخم‌باز در این مرکز صورت گیرد.

دو ماه از اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر تدارک مرکزی برای نگهداری معتادان متجاهر دارای بیماری خاص گذشت اما این موضوع عملی نشد؛ جمع‌آوری معتادان متجاهر دارای بیماری خاص نیز همچنان توسط نیروی انتظامی در حال انجام بود اما به دلیل عدم مرکزی برای نگهداری این دسته از معتادان، چرخه جمع‌آوری و رهاسازی آنها هر چند وقت یک بار تکرار می‌شد.

پس از مدتی از اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر، مسئولان انتظامی و قضایی از عدم همکاری برخی ارگانها در ساماندهی معتادان متجاهر گلایه کردند و می‌گفتند تمام ارگانها برای این کار، به میدان نیامده‌اند، سردار حسین رحیمی؛ رئیس پلیس پایتخت در همین رابطه در تاریخ ۲۱ آبان  در حاشیه نمایش کشفیات طرح ظفر دو “طرح پلیس مبارزه با مواد مخدر برای شناسایی و دستگیری خرده‌فروشان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر در پایتخت” با انتقاد از عدم همکاری سایر دستگاه‌ها در جمع‌آوری معتادان متجاهر، متذکر شد: فقط پلیس و دستگاه قضایی در این طرح پای کار هستند و دستگاه‌های دیگر در جمع‌آوری معتادان متجاهر همراهی نمی‌کنند.

سردار محمدمسعود زاهدیان؛ رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر در گفت‌وگویی با انتقاد از کوتاهی وزارت بهداشت، متذکر شد: وزارت بهداشت تاکنون درباره محل نگهداری متعادان متجاهر دارای بیماری خاص مانند H.I.V، هپاتیت و زخمهای باز کاری انجام نداده است.

این مقام انتظامی تصریح کرد: طی بخشنامه‌ای به ما چند مرکز را در تهران مشخص کردند و گفتند معتادان متجاهر دارای بیماری خاص را به این مراکز معرفی کنیم اما برای بستری شدن و ترخیص آنها از ما سپرده و ضمانت می‌خواهند.

مهدی مهرانگیز؛ سرپرست دادسرای مبارزه با موادمخدر پایتخت نیز در همین زمینه با بیان اینکه  به دستگاه‌های کم‌کار در زمینه نگهداری معتادان متجاهر تذکر داده شده است، عنوان کرد: اگر دستگاهی درباره ساماندهی معتادان متجاهر کوتاهی داشته باشد، برای آن پرونده قضایی تشکیل داده و با آنها برخورد می‌کنیم.

سرهنگ محمد بخشنده؛ رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ نیز در گفت‌وگویی با بیان اینکه برای نگهداری معتادان متجاهر دارای بیماری خاص در تهران فکری اساسی نشده است، گفت: این نوع معتادان در تهران پراکنده هستند.

منبع: تسنیم

قبلی « آمریکا| افزایش ۱۶ درصدی بی‌خانمانی در «کالیفرنیا»
بعدی نکوهش طلاق در اسلام/ حاکمیت و حمایت از نهادهای خانوادگی »
*/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *