فروردین ۲۰, ۱۳۹۹

تأثیر «بی‌‌اعتمادی» در بروز مشکلات روانی کودکان


سپهر/ رئیس انجمن علمی روان‌درمانی ایران با اشاره به اینکه بروز اختلالات روانی می‌‌تواند متأثر از مشکل در شکل‌گیری اعتماد در کودکی باشد، گفت: مطالعات از روند رو به کاهش اعتماد اجتماعی در بعضی جوامع و از جمله جامعه‌ ما حکایت دارد.

به گزارش سپهر، دکتر سامان توکلی با بیان اینکه بروز مشکلاتی مانند اختلالات روانی و شخصیتی می‌تواند متأثر از مشکل در شکل‌گیری اعتماد بنیادین و دل‌بستگی ایمن در دوره‌ کودکی باشد، اظهار کرد: در سطح فردی و بین‌فردی نیز نمودهای اعتماد و پیامدهای آن خود را در عملکرد شخصی و خانوادگی و اجتماعی افراد نشان خواهد داد؛ در دوران بزرگسالی، خود را به شکل اختلالات مختلف، آسیب‌پذیری به مسائلی مانند اعتیاد و نیز مشکلات رابطه‌ زوجین و خانواده‌ها نشان می‌‌دهد.

وی با بیان اینکه اعتماد یکی از سازه‌های روانی است، تصریح کرد: اعتماد در سطوح مختلف فردی، بین‌فردی، اجتماعی، و حتی در سطح یک ملت و بین ملت‌ها و فرهنگ‌های مختلف، بروز می‌‌کند؛ شکل‌گیری اعتماد، متأثر از عوامل مختلفی است و علاوه بر جنبه‌های شخصی و درون‌روانی، با تجربه‌های فرد در دوران کودکی و بزرگسالی مرتبط است.

توکلی افزود: برای این که فرد بتواند به خود و دیگری اعتماد کند و روابط معناداری مبتنی بر اعتماد شکل بدهد، لازم است در دوران کودکی و با اعضای اصلی خانواده و مراقبان اولیه‌ خود روابطی را تجربه کرده باشد که اعتماد را در او تقویت کند.

رئیس سومین همایش سالیانه انجمن علمی روان‌درمانی ایران ادامه داد: علاوه بر آن، مواجهه‌های بعدی فرد در گروه‌های اجتماعی دیگر، روابط او با همسالان  و روابط دیگر در مدرسه، محله و جامعه‌ نیز در تقویت یا تضعیف این سازه‌ی روانی و بین‌ فردی مؤثر است.

وی با بیان اینکه در نبود اعتماد بین بخش‌های مختلف جامعه، بنیان‌های اجتماعی، سست خواهد شد، خاطرنشان کرد: این امر، پیش‌زمینه‌ مشکلات اجتماعی فراوان و حتی زمینه‌ساز بروز مشکلات رفتاری و روانی و آسیب‌های اجتماعی مختلف خواهد بود.

توکلی با اشاره به اینکه برخی مطالعات و شواهد از روند رو به کاهش اعتماد اجتماعی در بعضی جوامع و از جمله جامعه‌ ما حکایت دارد، متذکر شد: بروز اتفاقات و وجود عوامل برهم‌زننده‌ اعتماد در بسیاری موارد فقط محدود به سطح فردی و خانوادگی نیست، بلکه در سطوح کلان اجتماعی اتفاق می‌افتد و بنابراین، پرداختن به آن مستلزم توجه بخش‌های مختلف جامعه و حاکمیت به این امر است؛ تصمیم‌گیری‌های کلان و مهم سیاسی و اجتماعی و اقتصادی که می‌توانند موجب بروز، یا تشدید و تعمیق شکاف بین طبقات و گروه‌های اجتماعی مختلف، و نیز بین مردم و حاکمیت باشند، موضوعات مهمی هستند که علاوه بر تبعات مختلف دیگر، پیامدهای منفی جدی بر سلامت روانی و اجتماعی مردم خواهد داشت.

وی اضافه کرد: نظریه‌ها و مداخلات روان‌درمانی به موضوع اعتماد و شکل‌گیری آن و موانع و تقویت‌کننده‌های آن می‌پردازند و می‌توانند در کنار دیدگاه‌های دیگر مانند دیدگاه‌های جامعه‌شناختی به تبیین و شناخت این پدیده کمک کنند. از سوی دیگر، اعتماد بین درمانگر و مراجع، یکی از اساسی‌ترین مؤلفه‌های رابطه‌ درمانی است که موفقیت مداخلات روان‌درمانی منوط به آن است.

توکلی درباره برگزاری سومین همایش سالیانه انجمن علمی روان‌درمانی ایران، تشریح کرد: این کنگره هفتم تا نهم اسفند ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته در سالن دکتر غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می‌شود و محور اصلی و عنوان آن «اعتماد، سازه‌ای روانی در گستره زندگی» است.

قبلی « فعالیت ۲۶ صندوق اعتبار زنان روستایی در قم
بعدی ایجاد ۹۰ هزار شغل جدید روستایی توسط بنیاد برکت »
*/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *